V průběhu slavnostní bohoslužby při Národní cyrilometodějské pouti, která se dnes, 5. července 2017, koná na Velehradě, byla zveřejněna jména dvou nových pomocných biskupů pro olomouckou arcidiecézi. Stali se jimi P. Antonín Basler, dosavadní kancléř arcibiskupství, a Mons. Josef Nuzík, generální vikář.
Zprávu o rozhodnutí papeže Františka, kterou v poledne zveřejnilo Tiskové středisko Svatého stolce, na Velehradě oznámil apoštolský nuncius v ČR arcibiskup Giuseppe Leanza.
P. Antonín Basler (* 1956) strávil dětství a mládí v Olšanech na Šumpersku a před teologickým studiem pracoval jako technik na železnici. Kněžské svěcení přijal roku 1984 a působil postupně v Luhačovicích (1984–1990), Vizovicích (1990–1999) a jako děkan vizovického děkanátu (1993–1999), od roku 1999 do současnosti byl farářem u sv. Michala v Olomouci. Je kanovníkem Metropolitní kapituly u sv. Václava a od roku 2000 působí jako kancléř arcibiskupství. (úplný životopis)
Mons. Josef Nuzík (* 1966) pochází ze Strání na Uherskohradišťsku a po maturitě pracoval jako soustružník v Uherském Brodě. Kněžské svěcení přijal roku 1995 a působil v Novém Jičíně. Jeho dalšími působišti byly Luhačovice (1996–1997), Nivnice (1997–2003) a Štípa u Zlína (2003–2005), v tomto posledním období byl také děkanem vizovického děkanátu. Od roku 2005 sloužil jako vicerektor kněžského semináře
v Olomouci a roku 2009 jej arcibiskup Jan Graubner jmenoval svým generálním vikářem.
Je kanovníkem olomoucké Metropolitní kapituly u sv. Václava. (úplný životopis)
Kromě funkce pomocného biskupa byl každému z kandidátů svěřen také čestný titul – tzv. titulární, dnes již zaniklá, diecéze. P. Basler tak byl jmenován titulárním biskupem diecéze Vaga v dnešním Tunisu a Mons. Nuzík se stává titulárním biskupem diecéze Castra Galbae na území dnešního Alžírska.
Úkolem pomocného biskupa je pomáhat diecéznímu biskupovi při veškerém řízení diecéze
a zastupovat ho, diecézní biskup se s ním rovněž radí při řešení závažnějších věcí, hlavně pastorační povahy.
Podrobnosti o datu svěcení a dalších záležitostech souvisejících s převzetím biskupského úřadu budou zveřejněny později.
MYŠLENKY PAPEŽE FRANTIŠKA
NA MĚSÍC ČERVENEC - 2017
SLAVNOST TĚLA A KRVE PÁNĚ
ČTVRTEK 15.ČERVNA 2017
PRVNÍ SVATÉ PŘIJÍMÁNÍ
NEDĚLE 11.ČERVNA 2017
Posílen svátostí nemocných zemřel 31. května 2017 v Kroměříži Mons. ICLic. Antonín Kupka, duchovní správce řady farností v olomoucké arcidiecézi. Rozloučení se zesnulým se uskuteční ve čtvrtek 8. června při bohoslužbách od 11.30 v kostele sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně a od 16.00 v kostele Svaté Rodiny v Luhačovicích, který byl během jeho působení zbudován. Poté bude jeho tělo uloženo do kněžského hrobu na místním hřbitově.
Mons. Antonín Kupka se narodil 22. července 1939 ve Zlíně-Přílukách, na kněze byl vysvěcen 23. června 1963 v Litoměřicích.
Působil v Ivanovicích na Hané, Ludgeřovicích, Krnově, Malé Morávce, Dolní Moravici, Kobeřicích, Mohelnici, Mírově, Studené Loučce, Skorošicích, Kobylé nad Vidnavkou, Uhelné, Vlčicích, Černé Vodě, Ostrožské Nové Vsi, Kyjově, Luhačovicích, Pozlovicích, Otrokovicích, Tlumačově, v Olomouci u sv. Michala, Soběchlebích, Zlíně, Hradčovicích a Kroměříži.
Pro diecézi pracoval jako člen Kněžské rady, člen Sboru konzultorů, soudce a advokát Interdiecézního soudu v Olomouci. V roce 2009 mu byl udělen titul arcibiskupský rada a 8. května 2010 ocenil papež Benedikt XVI. záslužnou kněžskou službu otce Antonína udělením čestného titulu monsignor (kaplan Jeho Svatosti).
Přečtěte si číslo časopisu, který vydavá naše diecéze!
Najdete zde informace a zajímavosti z různých koutů diecéze,dozvíte se co připravují pastorační centra,
Po krátké a těžké nemoci zemřel 18. března 2017 ve věku 84 let Miloslav kardinál Vlk, emeritní arcibiskup pražský (17. května – 18. března 2017).
Kardinál Miloslav Vlk se narodil 17. května v jihočeské Líšnici. V letech 1955–1960 studoval na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy obor archivnictví, poté krátce pracoval jako archivář. V roce 1964 odešel studovat na CMBF do Litoměřic a v roce 1968 byl vysvěcen na kněze. Po svém vysvěcení byl jmenován sekretářem českobudějovického biskupa Josefa Hloucha. V roce 1971 však musel toto místo z rozhodnutí komunistických úřadů opustit a odejít spravovat malé farnosti (Lažiště a Záblatí, posléze Rožmitál pod Třemšínem). V roce 1978 mu byl odebrán státní souhlas. V letech 1978–1988 pracoval jako umývač oken a posléze archivář v Praze, kde zároveň tajně vykonával své kněžské povolání. 1. ledna 1989 obdržel státní souhlas zpět a působil nejprve na Klatovsku, později na Šumavě. Dne 14. února 1990 byl jmenován biskupem českobudějovickým (vysvěcen a intronizován 31. března 1990). Mezi roky 1991 a 2010 působil jako 35. pražský arcibiskup a 23. primas český.
Kardinál Vlk podlehl zákeřné rakovině plic, kterou u něj lékaři diagnostikovali v návazných vyšetřeních po částečném kolapsu na Štědrý den 2016. Po nerovném boji 18. března smířen s Bohem zemřel. Jeho smrt oznámil na svém facebookovém profilu kardinál Duka.
dnes, v 9:50 hodin dokončil své pozemské putování kardinál Miloslav Vlk. Zemřel v nemocnici, provázen tichou modlitbou svých blízkých.
Pan kardinál dbal vždy na to, aby se na jeho stránkách čtenáři dověděli důležité události jeho bohatého programu, jeho názory na společensko-politickou situaci, ale i jeho osobní prožitky. Dovolím si proto zakončit tyto stránky krátkou a bezesporu velmi omezenou reflexí jeho posledních dní:
Nemocniční pokoj kardinála Vlka se stal místem setkání: setkáním s bolestí a nemocí, především však setkáním s řadou lidí, kteří za ním každý den přijížděli z nejrůznějších koutů Čech, ale i ze zahraničí. Byla to setkání s Bohem přítomným uprostřed společenství, s Bohem, který chce přebývat mezi námi, s „Bohem blízkým“, jak často pan kardinál opakoval.
Dny v nemocnici prožíval ve velikém odhodlání a naději, že bude moci ještě „žít, jak žít se má“…, aby to vyjádřil slovy textu Jiřího Grossmana ze své oblíbené písně. Přijímal s odevzdaností pokyny lékařů a často opakoval: „Musíme být trpěliví“. Velká touha po životě byla však u něj spojena s bytostnou připraveností „odejít i zůstat“. V posledních měsících vícekrát opakoval, že tady na zemi nelze vyjádřit Bohu vděčnost dostatečně, že se těší na chvíli, kdy bude moci Bohu poděkovat „tváří v tvář“.
Při jedné návštěvě vyjadřoval údiv nad tím, kolik lidí se za něj modlí, kolik lidí na něj myslí, kolik lidí za ním přichází, kolik lidí ho pozdravuje, v kolika farnostech, klášterech a komunitách jsou organizovány modlitby. Byl v úžasu, překvapen. Jak je to jen možné, ptal se…. Spontánně jsem reagovala, že je to přece láska, kterou během svého života daroval lidem a která se mu teď od nich vrací. Zamyslel se…a na jeho tváři se objevil souhlasný úsměv.
Ne každý, kdo by si přál, mohl pana kardinála přijít pozdravit. Zvlášť v posledních dnech bylo nutné návštěvy omezit, s ohledem na jeho zdravotní stav. „Vlna solidarity a lásky“, jak ji nazval, však k němu zásluhou každého z Vás doputovala. Dovolím si použít výraz, který byl pro něj typický:
„Děkuji pěkně“.
Na závěr připojuji zvláštní poděkování lékařům a zdravotnímu personálu.
Přečtěte si číslo časopisu, který vydavá naše diecéze!
Najdete zde informace a zajímavosti z různých koutů diecéze,dozvíte se co připravují pastorační centra,
VŠEM DÁRCŮM KTEŘÍ PŘISPĚLI NA TŘÍKRÁLOVÉ SBÍRCE 2017
PO CELÉ OBCI OSTR. NOVÁ VES A CHYLICE
PATŘÍ SRDEČNÉ PÁN BŮH ZAPLAŤ
81 183,- KČ.
VLONI 2016 SE VYBRALO 74 394,- KČ.
LÉTA PÁNĚ - 2016
PŮLNOČNÍ MŠE SVATÁ
HRUBÁ MŠE SVATÁ
25.PROSINCE 2016
NA SLAVNOST NAROZENÍ PÁNĚ
HRUBÁ MŠE SVATÁ
26.PROSINCE 2016
NA SVÁTEK SVATÉHO ŠTĚPÁNA, PRVOMUČEDNÍKA
27.PROSINCE 2016
NA SVÁTEK SVATÉHO JANA, APOŠTOLA A EVANGELISTY
ŽEHNÁNÍ VÍNA
MYŠLENKY PAPEŽE FRANTIŠKA
NA MĚSÍC PROSINEC
Diecézní informační časopis
PROSINEC - 2016
Přečtěte si číslo časopisu, který vydavá naše diecéze!
Najdete zde informace a zajímavosti z různých koutů diecéze,dozvíte se co připravují pastorační centra,
Na Svatopetrském náměstí a na ulici Via della Conciliazione se dopoledne sešel nebývalý počet 100 tisíc lidí, kteří přišli na dnešní mimořádnou generální audienci. Vysoký počet účastníků byl výsledkem souběhu několika poutí, především diecézních poutí z italské Umbrie, dále pouti chrámových sborů a liturgických animátorů a mnoha dalších skupin zejména z Itálie, ale v neposlední řadě také polské národní pouti načasované na dnešní liturgickou památku sv. Jana Pavla II.
Generální audience byla zahájena čtením z Janova evangelia (Jan 4,6b-7.9.13-15) o setkání se samařskou ženou. Ve své katechezi mluvil Petrův nástupce o spojitosti mezi milosrdenstvím a dialogem
SLAVNOSTNÍ HODOVÁ MŠE SVATÁ
V NEDĚLI 2.ŘÍJNA 2016
SLAVNOST SVATÉHO VÁCLAVA
VE STARÉ BOLESLAVI
VE STŘEDU 28.ZÁŘÍ 2016
ŽEHNÁNÍ NOVĚ OPRAVENÉ
BOŽÍ MUKY U LÁZNÍ
V NEDĚLI 25.ZÁŘÍ
Ekumenické a mezináboženské modlitební setkání
v Assisi v úterý 20.září 2016 v rámci
Světového dne modliteb za mír.
SVATOŘEČENÍ MATKY TEREZY Z KALKATY
VE VATIKÁNU V NEDĚLI 4.ZÁŘÍ 2016
MYŠLEŠLENKY PAPEŽE FRANTIŠKA
NA MĚSÍC ZÁŘÍ
DĚKOVNÁ POUŤ
NA SVATÉM ANTONÍNKU
NA BLATNICKÉ HOŘE
V NEDĚLI 28.SRPNA 2016
VELEHRAD
SLAVNOSTNÍ MŠE SVATÁ
5.ČERVENCE 2016
VELEHRAD
VEČER LIDÍ DOBRÉ VŮLE
4.ČERVENCE 2016
MYŠLENKY PAPEŽE FRANTIŠKA
NA MĚSÍC ČERVEN
SLAVNOST
TĚLA a KRVE PÁNĚ
MÁJOVÁ POBOŽNOST
U PANNY MARIE
V NEDĚLI 28.KVĚTNA 2016
MÁJOVÁ POBOŽNOST
U SV. PETRA A PAVLA
V NEDĚLI 22.KVĚTNA 2016
MÁJOVÁ POBOŽNOST
U SVATÉHO ANTONÍNKA
V NEDĚLI 8.KVĚTNA 2016
MÁJOVÁ POBOŽNOST
U KAPLIČKY V CHYLICÍCH
V NEDĚLI 1.KVĚTNA 2016
Kancionál jako aplikace do mobilu
Dobrá zpráva pro katolíky s chytrým mobilem. Právě vyšla aplikace zpěvníku Kancionál zdarma ke stáhnutí.
Text je možné si zvětšit podle libosti. Výhodou je vyhledávání podle čísla, prvních slov i podle skupin,
do které píseň nebo modlitba patří. Vzhledem k místu, kde se bude program uplatňovat je velmi důležitá
i volba nastavení vypnutí veškerých zvuků telefonu, včetně zvonění. Aplikace je dostupná v el. obchodu
Google Play do vyhledavače zadejte jednoduše KANCIONAL. Nejspíše na vás při mši sv. budou nejdříve
věřící hledět s překvapením, ale časem si zvyknou :).
Po dnešní modlitbě před spaním končí doba vánoční.
Přání k vánocům a k novému roku 2016
Přání k vánocům a k novému roku 2016
od novokněze P. Zdenka Mlčocha
15.září 2015 sloužil mši svatou v Ostr. Nové Vsi
Přání k vánocům a novému roku 2016
od rodáka z Kunovic P. Antonína Hráčka
Diecézní informační časopis
PROSINEC - 2015
Přečtěte si číslo časopisu, který vydavá naše diecéze!
Najdete zde informace a zajímavosti z různých koutů diecéze,dozvíte se co připravují pastorační centra,
Zprávy z arcidiecéze, rss-čbk
Vloženo 28 Duben 2015 12:16
U příležitosti 25. výročí biskupského svěcení, které oslavili počátkem dubna, obdrželi olomoucký arcibiskup Jan Graubner i světící biskup Josef Hrdlička blahopřání papeže Františka. Plný text obou latinsky psaných listů zveřejňujeme v českém překladu.
Olomouc: „V čase, kdy stále trvá velikonoční radost, se rozhodujeme obrátit na tebe, ctihodný bratře, v souvislosti se dnem, v němž jsi byl připočten k nástupcům apoštolů a obdařen plností kněžství. Od této události totiž uplynulo dvacet pět let, jež jsou mezníkem biskupské služby hodným pozornosti a časem dlouhodobé pastýřské práce,“ stojí v listu, který Svatý otec adresoval arcibiskupu Graubnerovi. Papež v něm poté shrnuje životní dráhu olomouckého arcibiskupa a oceňuje jeho působení v čele diecéze.
„A tak chceme v souvislosti s připomínkou tohoto jubilea spolu s celým shromážděním věřících, jimž především jsi zasvětil veškeré biskupské působení, připojit své blahopřání, aby se dostalo pochvaly tvé službě, která trvá již dvacet pět let. Prosíme nadto nejdobrotivějšího Pána, aby tě velkoryse odměnil a udělil ti štědře svá dobrodiní. Dále udělujeme apoštolské požehnání především tobě, ctihodný bratře, abys je hojně sdílel se svými věřícími, a současně prosíme o modlitbu, abychom plodně vykonávali svatopetrský úřad,“ končí svůj list papež František. (Plné znění listu v českém překladu)
Ve druhém listu, zaslaném biskupu Josefu Hrdličkovi, který stejně jako arcibiskup Graubner přijal biskupské svěcení v olomoucké katedrále 7. dubna 1990, Svatý otec připomíná jeho „plodnou práci v posvátné službě“, uděluje mu své požehnání a prosí o modlitbu. (Plné znění listu v českém překladu)
na Svatopetrském náměstí - v úterý 19.března 2013.
Polední modlidba papeže Františka na 4.neděli postní - 15.března 2015.
Kající bohoslužba v bazilice sv. Petra v pátek 13.března 2015.
VÝROČNÍ DEN
ZVOLENÍ PAPEŽE SVATÉHO OTCE FRANTIŠKA
13.BŘEZNA 2013
Svědectví víry P. Antonína Šuránka
Zajímavá beseda
neděle 8.března 2015
VIDEO NATOČÍL PAN RADEK BARTONÍČEK
3. NEDĚLE POSTNÍ
8.BŘEZNA 2015
MŠE SVATÁ Z VIZOVIC
TV NOE
Zvony připomenou oběti tragédie v Uherském Brodě
Na základě oficiální žádosti Úřadu vlády ČR se Česká biskupská konference připojuje k rozhodnutí vlády ČR ze dne 4. března 2015 uctít památku obětí střelby v Uherském Brodě.
Praha: Duchovní správci jednotlivých farností jsou vyzváni, aby nechali ve čtvrtek 5. března ve 12.00 hodin po dobu dvou minut a dvaceti sekund rozeznít kostelní zvony. V tutéž dobu se v zemi rozezní sirény.
K tragédii se minulý týden vyjádřil také olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Ve svém prohlášení, jehož plné znění je dostupné na tomto místě, vyjádřil zármutek nad ztrátami na životech, ujistil pozůstalé o svých modlitbách a také se zamyslel nad medializací podobných tragických událostí.
Střelba třiašedesátiletého útočníka v Uherském Brodě si v úterý 24. března vyžádala osm obětí. Útočník následně obrátil zbraň proti sobě.
Přečtěte si číslo časopisu, který vydavá naše diecéze!
Najdete zde informace a zajímavosti z různých koutů diecéze,dozvíte se co připravují pastorační centra, ale i kam všude povedou kroky našich biskupů.
Zajímavá beseda pro všechny, kdo chtějí vědět víc.
Matice svatoantonínská a farnost Ostrožská Lhota
zve srdečně všechny na besedu
s žáky, pamětníky a ctiteli P. Antonína Šuránka
do Ostrožské Lhoty.
V neděli 8. března 2015 se zde uskuteční beseda,
při které budou hosté vzpomínat na významnou kněžskou osobnost z našeho kraje.
Program
14:00 hod. - Křížová cesta v kostele sv. Jakuba Staršího + krátká modlitba u hrobu
14:40 hod. - Beseda s hosty v Pastoračním domě P. Antonína Šuránka
Služebník Boží P. Antonín Šuránek je jedním z kandidátů na blahořečení v naší arcidiecézi.
Máme však možnost znát ho jen díky vyprávění a svědectví pamětníků, či z dostupné literatury týkající se jeho osobnosti.
Snad žádný z nás, se neznal osobně s člověkem, který byl později prohlášen za svatého. Jsou nám vzdálení nejen dobou, ve které žili, ale i místy, kde se pohybovali. Přesto jsou nám mnozí blízcí. Jejich vroucí víra a naplnění života nás oslovuje i po mnoha staletích. Věříme tomu, co se nám o jejich životech dochovalo do dnešních dnů.
P. Šuránek byl muž žijící v docela nedávné době.
Bydlel a pohyboval se v místech, která nám jsou známá.
Stále ještě žijí mezi námi kněží a laici, kteří se s ním osobně setkali. Dejme jim prostor, ať nám svým vyprávěním život, dílo a odkaz P. Šuránka do dnešních dnů přiblíží.
Arcibiskup Graubner k tragédii v Uherském Brodě
Zprávy z arcidiecéze,
Vloženo středa 25.února 2015 17:38 hod.
K tragickým událostem, které se včera odehrály v Uherském Brodě, se vyslovil olomoucký arcibiskup Jan Graubner, který celý tento týden tráví v ústraní na duchovních cvičeních. Ve svém prohlášení vyjadřuje zármutek nad ztrátami na životech, ujišťuje pozůstalé o svých modlitbách a také se zamýšlí nad medializací podobných tragédií.
„Velmi mě zasáhla zpráva o událostech, k nimž došlo včera v Uherském Brodě, a nad ztrátou každého lidského života cítím velký zármutek. Se všemi, kdo při této tragédii ztratili někoho blízkého, hluboce soucítím. Ještě včera večer jsem také poslal kondolenci starostovi Uherského Brodu a ujistil jsem ho o svých modlitbách za oběti i pozůstalé.
Domnívám se, že celá společnost by se měla zamyslet nad dobrovolným omezením informací o zločinech takového typu. Zbytečně podrobné popisování sice zvyšuje sledovanost, ale taky motivuje psychicky nemocné a navádí ke zločinům. Jedni mají sice právo na informace, ale to, jak je vidět, ohrožuje právo všech na život. Jsme povinni volit menší zlo.“
Jan Graubner, arcibiskup olomoucký
Pietní ekumenická bohoslužba za oběti střelby se uskuteční v úterý 3. března v 18:30 ve farním kostele Neposkvrněného početí Panny Marie v Uherském Brodě.
1. NEDĚLE POSTNÍ
1.BŘEZNA 2015
MŠE SVATÁ Z KAPLE SV. VÁCLAVA V OSTRAVĚ
TV NOE
1. NEDĚLE POSTNÍ
22.ÚNORA 2015
MŠE SVATÁ Z VLAŠIMI
TV NOE
MŠE SVATÁ
NA SVÁTEK PANNY MARIE LURDSKÉ
V KAPLI POVÝŠENÍ SV. KŘÍŽE
Z KLÁŠTERA SESTER V KROMĚŘÍŽI
11.ÚNORA 2015
Mši svatou celebroval Mons. Antonín Kupka
- od roku 1985 až do roku 1990
působíl u nás v Ostrožské Nové Vsi
Generální audience papeže Františka po návratu z Srí Lanky a Filipin
středa 21.ledna 2015
APOŠTOLSKÁ CESTA PAPEŽE FRANTIŠKA
NA SRÍ LANKU A FILIPÍNY
OD 13. - 19.LEDNA 2015
Setkání papeže Františka s mladými na Filipínách - TV NOE
ZPRAVODAJ
KATOLICKÉ TEOLOGICKÉ FAKULTY
UNIVERZITY KARLOVY V PRAZE
LEDEN 2015
Přečtěte si zpravodaj z Teologické fakulty z Prahy.
10.00 hod. - mše svaté z Colomba se svatořečením Josepha Vaze
Pátek 16. 1. 2015
12.00 hod. - mše svaté z katedrály Neposkvrněného Početí P. Marie v Manile
Neděle 18. 1. 2015
13.30hod. - setkání Sv. otce s mládeží v Manile
Při Tříkrálové sbírce se v naší obci vykoledovalo 73 322,- Kč.
Všem dárcům Tříkrálové sbírky patří srdečné Pán Bůh zaplať.
LÉTA PÁNĚ - 2015
Přijďte na svatý Antonínek přivítat Nový rok 2015
Přijďte na Antonínek přivítat rok 2015. Tradiční mše svatá začne 31. 12. přesně ve 24.00 hod.Mši svatou bude opět sloužit farář ze Starého Města P. Miroslav Suchomel. Kdo na tuto půlnoční mši svatou přišel jednou, tak se sem znovu a znovu vrací. Tato bohoslužba má totiž neopakovatelnou atmosféru, což je také důvod, proč sem zdaleka nepřicházejí pouze lidé z Blatnice a Ostrožské Lhoty, ale z celého Uherskohradišťska i Hodonínska.
Kázání P. Suchomela si mohou zájemci v slideshow připomenout přelom roku 2011 a 2012 zde
Přečtěte si číslo časopisu, který vydavá naše diecéze!
Najdete zde informace a zajímavosti z různých koutů diecéze,dozvíte se co připravují pastorační centra, ale i kam všude povedou kroky našich biskupů.
Ve věku 82 let zemřel ve čtvrtek 4. prosince 2014 v kroměřížské nemocnici P. Jan Chromeček, SJ, dlouholetý duchovní správce Svatého Hostýna. Rozloučení se zesnulým se uskuteční v pátek 12. prosince od 14.00 hodin v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Hostýně a poté bude jeho tělo uloženo na místním hřbitově.
Svatý Hostýn: Jan Chromeček se narodil 27. července 1932 v Brně. Po maturitě na místním biskupském gymnáziu roku 1949 vstoupil do noviciátu Tovaryšstva Ježíšova na Velehradě, kde v roce 1950 zažil zrušení řádu komunistickým režimem.
Po internaci v Bohosudově dokončil noviciát již tajně v Brně. Pracoval jako konstruktér až do roku 1959, kdy byl zatčen a uvězněn. Po amnestii v roce 1960 byl propuštěn a poté pracoval jako dělník u zedníků a pokrývačů.
Po soukromém studiu filozofie a teologie byl v roce 1968 tajně vysvěcen na kněze. Díky politickému uvolnění během pražského jara mohl navštívit Rakousko a věnovat se po tři semestry studiu na Teologické fakultě innsbrucké univerzity. Po jeho návratu do Československa se podařilo vyjednat jeho zařazení do duchovní správy v brněnské diecézi. Od roku 1970 do roku 1990 prošel farnostmi v Brně u minoritů, v Ivančicích a nejdéle působil v Horních a Dolních Věstonicích a Strachotíně, kde ve skrytu vykonával funkci novicmistra.
Po oficiálním znovuobnovení řádu působil ještě rok jako novicmistr na Hostýně, od roku 1991 jako farář ve Štěpánově u Olomouce, v Hnojicích a v Moravské Huzové. V roce 1995 se vrátil na Hostýn, kde se stal rektorem baziliky a představeným jezuitské komunity. Během let zde zastával různé funkce, jak v duchovní správě a v Matici svatohostýnské, tak i v komunitě. Byl vždy plný energie a stal se výraznou postavou tohoto poutního místa.
Jeho zdravotní stav se začal zhoršovat až v posledních letech. Od června mu již viditelně ubývalo sil. V říjnu byl hospitalizován v nemocnici v Kroměříži, kde nakonec vydechl naposled.
Přečtěte si číslo časopisu, který vydavá naše diecéze!
Najdete zde informace a zajímavosti z různých koutů diecéze,dozvíte se co připravují pastorační centra, ale i kam všude povedou kroky našich biskupů.
V sobotu 15. listopadu 2014 se od 10.30 hodin koná v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha mše svatá, během níž budou lidé děkovat za 25 let svobody.
Bohoslužbu bude sloužit kardinál Pietro Parolin, vatikánský státní sekretář, který do Prahy přijíždí na pozvání kardinála Dominika Duky.
Předprogram slova a písní o sv. Anežce začíná ve svatovítské katedrále v 10.00 hodin. Od 12.00 hodin následuje přátelské setkání na Hradčanském náměstí, kde bude připomenuta atmosféra listopadu 1989.
Celou mši svatou včetně předprogramu bude vysílat Česká televize v přímém přenosu na ČT 2.
Již osmkrát se v Ostrožské Lhotě sešli kněží, aby se společně modlili za vlastní posvěcení. Setkání se koná první úterý v měsíci listopadu, kdy si připomínáme výročí úmrtí služebníka Božího P. Antonín Šuránka. Narodil se zde, chodil do školy a je zde i pohřben. Život P. Šuránka byl zcela zasvěcen formaci kněží, bezmála čtvrt století vychovával kněžský dorost. Na své svěřence nezapomínal ani v době, kdy úřad spirituála nezastával.
Mši svaté 4. 11. 2014 předsedal arcibiskup Jan Graubner, který sám patřil mezi jeho žáky.
Při mši svaté se všem přítomným snažil vysvětlit podstatu modlitby P. Šuránka. Je sestavená z textu, který napsal P. Šuránek v internačním táboru v Ževlivu v červnu 1952.
Modlitba P. Šuránka:
Buď můj život čest a chvála Boží,
jiným růže, sobě trní, hloží.
Být jak zrno, skryté v Boží zemi,
hrstka kvasu, o níž lidé neví.
Šířit radost, bolest nechat sobě,
hledat slabé, sílit, těšit v mdlobě.
Nehledat práv, plnit povinnosti,
chudý ve všem, bohatý jen v ctnosti,
opravdový až do morku kostí.
Sebe zapřít, stavět na milosti,
obejmout kříž, drtit změkčilosti.
Jiným sloužit, sám si sloužit nedat,
v oběť lásky sebe na kříž zvedat,
pobloudilé v náruč Boží volat,
zlobu láskou přemáhat a zdolat.
Nic nechtít a všechno dát,
Boha v bližních milovat!
S Matkou Boží pevně stát,
v dobrém růst a vytrvat!
P. Šuránek o kněžství:
... Věnovat se lidem! Živým lidem! Jejich duším!
Jejich radostem i strastem!
Pracovat s nimi, potit se s nimi, krvácet s nimi,
nést na vlastním těle jejich rány.
Rvát se spolu s nimi – se všemi překážkami na cestě za štěstím časným i věčným. ...
Služebník Boží Mons. Antonín Šuránek (29. 5. 1902 Ostrožská Lhota – 3. 11. 1982 Petřkovice, pohřben v Ostrožské Lhotě)
Kněz, dlouholetý spirituál olomouckého kněžského semináře. V letech 1951 – 55 bezdůvodně obviněn a internován v klášteře v Želivě. Opakovaně mu byl odebírán státní souhlas pro vykonávání kněžské služby. Tvrdě pracoval i jako dělník v cementárně ve Štranberku.
Po celý svůj život se snažil o posvěcení kopec sv. Antonína na Blatnické hoře. V určité roky zde i bydlel. Pořádal duchovní promluvy pro všechny věkové kategorie, pro mnohé se stal vyhledávaným zpovědníkem a duchovním rádcem.
Zemřel v pověsti svatosti. Přátelé, žáci a lidé z jeho okolí začali shromažďovat dokumenty týkající se jeho osobnosti a usilovat o jeho kanonizaci. Po úspěšném kanonizačním procesu v olomoucké diecézi byl materiál zaslán do Vatikánu, který jeho platnost roku 2000 potvrdil.
Mše svatá u příležitostí výročí úmrtí P. Šuránka
V úterý 4. listopadu 2014 se v Ostrožské Lhotě uskuteční mše svatá u příležitostí 32. výročí úmrtí služebníka Božího P. Antonína Šuránka.
Kněží budou mši svatou sloužit za vlastní posvěcení a nová duchovní povolání.
Program:
- v 16:00 h se kněží modlí u oltáře Korunku Božího milosrdenství
- následuje mše sv.
- adorace za kněze
- průvod ke hrobu P. Antonína Šuránka na místní hřbitov
Zemřelí od 1.listopadu 2013 do 30.října 2014 v Ostrožské Nové Vsi .
a Chylicích
+ Sylvie Zajícová,
Osvobození 197
Nar. 31. 12.1940
Zemřela 7.11.2013
+ Ludmila Chmelařová,
Na hrázi 29
Nar. 12.6.1932
Zemřela 25.11.2013
+ Marie Horáková,
Na lapači 62
Nar. 14.4.1929
Zemřela 19.12.2013
+ Petr Kotačka,
Padělky 251
Nar. 5.4.1947
Zemřel 19.12.2013
+ Jiřina Pavlasová,
Záhumení 250
Nar. 27.8.1949
Zemřela 17.1.2014
+ Jaroslav Galuška,
Záhumení 590
Nar. 12.4.1954
Zemřel 18.1.2014
+ Karel Borýsek,
Za kostelem 778
Nar. 1.12.1952
Zemřel 21.1.2014
+ Marie Konečná,
Dědina 276
Nar. 30.7.1931
Zemřela 2.2.2014
+ Tomáš Mařák,
Nivky 665
Nar. 3.4.1946
Zemřel 10.2.2014
+ Ivan Hráček,
Lhotská 288
Nar. 6.1.1950
Zemřel 18.2.2014
+ Ladislav Jurásek,
Dědina 526
Nar. 8.6.1955
Zemřel 18.2.2014
+ Jarmila Lagová,
tč. DD Uherské Hradiště
Nar. 26.11.1926
Zemřela 28.2.2014
+ Juraj Olah
Kopanice 93
Nar. 13.4.1930
Zemřel 19.3.2014
+ Ludvík Potrousil,
Chylická 17
Nar. 23.8.1928
Zemřel 25.3.2014
+ Věra Juřičková,
Školní 965
Nar. 26.2.1934
Zemřela 27.3.2014
+ Anna Jurásková,
Záhumení 651
Nar. 3.7.1937
Zemřela 1.4.2014
+ Ing. Jaroslav Balaštík,
Za kostelem 734
Nar. 4.7.1925
Zemřel 5.4.2014
+ Eva Smištíková,
Nová 771
Nar. 4.12.1957
Zemřela 17.4.2014
+ Jelena Balaštíková,
Za kostelem 734
Nar. 12.3.1928
Zemřela 29.4.2014
+ Apolonie Koutná,
Dědina 133
Nar. 5.2.1925
Zemřela 12.5.2014
+ Hedvika Bednaříková,
Dědina 51
Nar. 30.1.1930
Zemřela 20.5.2014
+ Josef Vencel,
Chříb 224
Nar. 3.8.1946
Zemřel 24.5.2014
+ Jan Toman,
Záhumení 404
Nar. 9.3.1936
Zemřel 27.8.2014
+ Božena Bubeníková,
Osvobození 81
Nar. 21.6.1929
Zemřela 3.9.2014
+ Jaroslav Hanák,
Dědina 161
Nar. 15.12.1962
Zemřel 3.9.2014
+ Kateřina Váverková,
Dědina 149
Nar. 25.11.1922
Zemřela 9.9.2014
+ Jarmila Lovecká,
Za kostelem 761
Nar. 23.7.1929
Zemřela 15.9.2014
+ Marie Durnová,
tč. DD Buchlovice
Nar. 1.3.1930
Zemřela 3.10.2014
+ Anna Bedřichová,
Nivky 740
Nar. 19.3.1930
Zemřela 5.10.2014
+ Růžena Galušková,
Květná 879
Nar. 30.8.1961
Zemřela 6.10.2014
+ Josef Nejezchleba,
Nádražní 118
Nar. 15.3.1953
Zemřel 29.10.2014
Diecézní informační časopis
říjen - 2014
Přečtěte si číslo časopisu, který vydavá naše diecéze!
Najdete zde informace a zajímavosti z různých koutů diecéze,dozvíte se co připravují pastorační centra, ale i kam všude povedou kroky našich biskupů.
Hlavní pouť v kapli sv. Antonína nad Blatnicí se uskuteční v neděli 15. června 20014. V rámci probíhajícího Roku rodiny se její součástí stane také rodinné hudební vystoupení.
Blatnice pod Svatým Antonínkem: Během dopoledne se na slováckém poutním místě uskuteční celkem tři mše svaté: první z nich, v 8.00 hodin, bude předsedat biskupský delegát pro pastoraci P. Petr Bulvas, od 9.00 hodin bude mši slavit farář z Ostrožské Lhoty P. Miroslav Reif a poslední bohoslužbu, začínající v 10.30 hodin, bude sloužit generální vikář olomoucké arcidiecéze Mons. Josef Nuzík.
Na odpoledne je od 14.00 hodin naplánována adorace se svátostným požehnáním a od 14.30 pak začne program nazvaný „Chceme ti zazpívat aneb Rodina si zpívá“ – vystoupení hudebního seskupení, které pojí rodinné pouto.
Domácí pouť ke cti svatého Antonína
pátek 13.června 2014
PRVNÍ SVATÉ PŘIJÍMÁNÍ
NEDĚLE 8.ČERVNA 2014
Matice svatoantonínská
zahájila letošní poutní sezonu
neděle 1.června 2014
GRATULACE
PANU KOSTELNÍKOVI
JOSEFU KONEČNÉMU
neděle 11.května 2014
Diecézní pouť ke sv. Janu Sarkandrovi.
OLOMOUC - 10.května 2014
SVATOŘEČENÍ PAPEŽŮ
JANA XXIII.
A JANA PAVLA II.
NEDĚLE 27.DUBNA 2014
POŽEHNÁNÍ
URBI ET ORBI
PAPEŽ FRANTIŠEK
20.DUBNA 2014
SLAVNOST
ZMRTVÝCHVSTÁNÍ PÁNĚ
NEDĚLE 20.DUBNA 2014
Využijme nabídky inspirovat se velikonočními myšlenkami
otce arcibiskupa
V rámci velikonoční doby 2014 nabízíme zasílání citátů otce arcibiskupa Mons. Jana Graubnera formou SMS.
Citáty budou tematicky zaměřené k Roku rodiny. Pro přihlášení odběru odešlete SMS ve tvaru: VAM +JAN na telefonní číslo: 736 315 315 .
Služba je zdarma (platí se jen objednací SMS dle vašeho tarifu).
Myšlenky VÁM budou zasílány ždy ráno od 20.dubna do 8.června
Přihlásit se můžete hned nebo kdykoliv až do konce velikonoční doby.
Službu zajišťuje Centrum pro rodinný život a Centrum pro katechezi Arcibiskupství olomouckého
ve spolupráci s T-Mobile a.s.
Diecézní informační časopis
duben 2014
Diecézní informační časopis
leden - únor 2014
Přečtěte si číslo časopisu, který vydavá naše diecéze!
Najdete zde informace a zajímavosti z různých koutů diecéze,dozvíte se co připravují pastorační centra, ale i kam všude povedou kroky našich biskupů.
Dobrý Bože, dnes budu označen na čele křížkem z popela.
Připomíná mi to, že jsem prach a v prach se obrátím.
Popel je znamení pokání a toho, že chci začít všechno dělat lépe než dosud.
Popel ukazuje, že staré shořelo. Popelem se také dříve čistívalo nádobí.
Při udělování popelce kněz často říkává: „Obrať se a věř evangeliu.“
Popelec mě chce vybídnout, abych opustil své staré cesty
a vydal se po těch, které mě povedou k cíli.
Řecké slovo „metanoeite“, které překládáme jako „obraťte se“,
znamená vlastně v původním významu „změnit smýšlení“.
Popeleční středa mě tedy vybízí, abych začal jinak myslet, abych se díval pod povrch věcí a abych pod tímto povrchem objevoval skutečnou podstatu. Nové smýšlení je předpokladem víry.
Ve víře nově promýšlím věci a hledím na svět novýma očima.
Prosím tě, uč mě dnes nově smýšlet, dívat se na svět a na lidi jiným, novým pohledem a věřit,
že se v tom všem a v každém člověku setkáváš se mnou ty sám.
Narodil se 3. března 1914 v Trnavě u Zlína, na kněze byl vysvěcen
5. července 1939. V roce 1946 přišel do Ostrožské Nové Vsi jako
kaplan a od 1.srpna 1949 zde byl administrátorem.
Dvakrát zorganizoval opravu kostela, pečoval o náboženský rozvoj
své farnosti, angažoval se v životě celé obce. Za své zásluhy byl jmenován čestným kanovníkem.
V roce 1985 1. září odešel na odpočinek, ale po několika týdnech 6. října 1985 zemřel.
Byl pohřben na novoveském hřbitově.
V roce 2008 byl in memoriam jmenován čestným občanem Ostrožské Nové Vsi...
Pro řadu novovešťanů a chyličanů byl velkou autoritou a nezapomenutelným duchovním pastýřem…
„Ježíš pospíchal před nimi…“ (Mk 10,32). I v této chvíli jde Ježíš před námi. On je vždycky před námi, předchází nás a razí nám cestu… V tom spočívá naše důvěra i radost: být Jeho učedníky, být s Ním, jít za Ním, následovat Jej…
Když jsme společně s kardinály koncelebrovali první mši svatou v Sixtinské kapli, bylo slovo „putovat“ prvním, které nám Pán předložil: putovat a potom budovat a vyznávat.
Dnes se toto slovo vrací, ale jako skutek, jako Ježíšova pokračující činnost: „Ježíš pospíchal…“ Ježíš jde rychle a poučuje učedníky během cesty. Toto je důležité. Ježíš nepřišel učit filosofii, ideologii… nýbrž „cestě“, cestě, kterou je třeba projít s Ním. A cestě se lze naučit tím, že se po ní vydáme, že se touto cestou ubíráme. Ano, drazí bratři, toto je naše radost: putovat s Ježíšem.
Není to snadné, ani pohodlné, protože cesta, kterou volí Ježíš, je cestou kříže. Během cesty k nim mluví o tom, co na něj čeká v Jeruzalémě: předpovídá svoje utrpení, smrt a vzkříšení. Oni jsou zaražení a plní bázně. Jistě, zaražení, protože jít do Jeruzaléma pro ně znamenalo podílet se na triumfu Mesiáše, na Jeho vítězství. Vyplývá to z následující prosby Jana a Jakuba. A byli plní bázně z toho, co měl podstoupit Ježíš a co hrozilo také jim.
Na rozdíl od učedníků té doby víme, že Ježíš zvítězil, a neměli bychom z kříže mít strach, ba dokonce bychom měli mít v kříži svou naději. Jsme však jako lidé hříšníci a jsme vystaveni pokušení myslet lidsky a nikoli božsky.
A když se myslí světsky, jaký je důsledek? „Ostatních deset se na Jakuba a na Jana rozmrzeli“ (Mk 10,32). Rozmrzeli se. Převáží-li světská mentalita, nastupuje rivalita, závist, roztržky…
Slovo, kterým se k nám dnes obrací Pán, je tedy velice blahodárné! Vnitřně nás očišťuje, dává světlo našemu svědomí, pomáhá nám plně se sladit s Ježíšem a činit tak společně v okamžiku, kdy se sbor kardinálů rozrůstá o nové členy.
„Ježíš si je zavolal…“ (Mk 10,42). To je další Pánovo gesto. Během cesty se povšimne, že je třeba promluvit s Dvanácti, zastaví se a zavolá si je. Bratři, dovolme Pánu, aby si nás zavolal! Nechme se od Něho svolat. A slyšme Jej, s radostí společně přijměme Jeho Slovo, nechejme se poučovat Jím a Duchem svatým, abychom stále více byli jedním srdcem a jednou duší kolem Něho.
A když jsme takto svoláni, povoláni naším jediným Mistrem, také já vám řeknu, co potřebuje církev. Potřebuje vás, vaši spolupráci a ještě předtím vaše společenství, společenství se mnou a mezi vámi. Církev potřebuje vaši odvahu ke hlásání evangelia při každé příležitosti, vhod či nevhod, abychom vydali svědectví pravdě. Církev potřebuje vaši modlitbu za dobrou cestu Kristova stádce, modlitbu, která je spolu se zvěstováním Slova první povinností biskupa. Nezapomeňme na to. Církev potřebuje váš soucit zvláště v této chvíli, kdy je v mnoha zemích světa bolest a utrpení. Vyjádřeme svoji duchovní blízkost těm církevním společenstvím a všem křesťanům, kteří strádají diskriminacemi a pronásledováním. Musíme bojovat proti každé diskriminaci. Církev potřebuje, abychom se za ně modlili, aby byli silní ve víře a uměli reagovat na zlo dobrem. A vztáhněme svoji modlitbu na každého muže a ženu, kteří snášejí nespravedlnost za svoje náboženské přesvědčení.
Církev nás potřebuje, abychom byli muži pokoje a vytvářeli pokoj svými činy, touhami a modlitbami. Vytvářeli pokoj a byli tvůrci pokoje. Prosme proto o pokoj a smíření pro národy, které jsou v těchto časech zkoušeny násilím a válkou.
Děkuji vám, drazí bratři! Putujme společně za Pánem a nechejme se stále více od Něho svolávat uprostřed svatého lidu Božího a svaté matky církve.
Přeložil Milan Glaser
Biskupové opět vyzývají k modlitbám za Ukrajinu
S ohledem na nynější složitou situaci v mnoha ukrajinských regionech,
vyzývají biskupové Čech a Moravy věřící k modlitbám.
Za pokojné řešení sporu, jeho oběti a ty, které zasáhla bolest.
Papež František v závěru generální audience
obrátil pozornost k situaci na Ukrajině
„Se znepokojením sleduji, co se v těchto dnech odehrává v Kyjevě,“ prohlásil papež František v závěru dnešní (19. února 2014) generální audience. „Ukrajinský lid ujišťuji o své blízkosti a modlím se za oběti násilí, za jejich příbuzné a za zraněné. Vyzývám všechny zúčastněné strany, aby ukončili jakékoliv násilné aktivity a usilovali o harmonii a mír v zemi,“ uvedl papež. Během střetu demonstrantů s policií zahynulo v ukrajinské metropoli nejméně 25 lidí.
Diecézní informační časopis
leden - únor 2014
Přečtěte si číslo časopisu, který vydavá naše diecéze!
Najdete zde informace a zajímavosti z různých koutů diecéze,dozvíte se co připravují pastorační centra, ale i kam všude povedou kroky našich biskupů.
Tento svátek připomíná událost, kdy Maria a Josef přinesli Ježíše 40 dní po jeho narození do chrámu, aby ho odevzdali Bohu.
Na obrázku vidíte muže, který malého Ježíška drží v náručí. Jmenuje se Simeon. Tento člověk řekl o Ježíšovi, že je Světlem pro všechny národy. To mohl říci jen někdo, kdo měl prorockého ducha a viděl věci docela jinak, než jak je bylo možné lidsky vnímat.
Celé vyprávění najdete v Bibli v Lukášově evangeliu, kapitola 2, verše 22-40 (Lk 2,22-40)
Tradice
Lidově se tento svátek nazývá hromnice. S tímto názvem souvisí i slovo hromničky, což jsou svíčky, které se tento den žehnají. Ty se dříve dávaly během bouřek zapálené do oken a měly spolu s modlitbou chránit před bouřkami. Svíce nám však také připomíná Ježíše tím, že "sebe sama stravuje, aby jiným dala světlo". Dříve v tento den končila doba vánoční, proto na některých místech můžeme ještě do hromnic vidět vystavený betlém.
OSTROŽSKÁ NOVÁ VES - Období největších svátků v roce se v Ostrožské Nové Vsi neslo ve znamení kostelních koncertů. První na Slavnost Narození Páně obstarali mladí i starší zpěváci a muzikanti z obce, Novovešťané i Chyličané.
Připravená hudební vystoupení v kostele sklidila velký úspěch. Foto: Mira Kusák
V programu vystoupili kromě sólistů na housle, violoncello, cimbál, klarinet nebo klavír také sóloví zpěváci, žesťové duo a pěvecké sbory z Ostrožské Nové Vsi. Vše s nimi nacvičil místní kostelní varhaník Davit Pančík.
Na svátek svatého Jana zazpíval pak místní mužský pěvecký sbor Krasavci a po mši svaté následoval koncert Pěveckého sboru Cantus z Morkovic, který zazpíval Českou mši vánoční "Hej mistře" od Jana Jakuba Ryby. Dirigentem pak byl Vladimír Bleša.
Schóly z Vlachovic naopak přijely na Svátek Svaté Rodiny. "Zazpívali při mši svaté a po ní následoval vánoční koncert. Děti a starší zpěváci krásně zazpívali a zahráli vánoční koledy," doplnil za muzikanty Miroslav Kusák s tím, že odpolední program v kostele patřil Vánočnímu koncertu dechové muziky Boršičanka Antonína Koníčka.
"Všechny koncerty byly nádherné a velmi se líbily. Tuto sobotu 11. ledna pak bude v naší obci Tříkrálová sbírka," zmínil Kusák.
ADORACE
V KAPLI SVATÉHO ANTONÍNKA
V SOBOTU 4.LEDNA 2014
Sekulární františkánský řád
a bratři františkání
všechny zvou na PRAVIDELNÉ ADORACE
Vždy 1. sobotu v měsíci
v kapli svatého Antonína.
Čtvrté adventní zamyšlení kardinála Dominika Duky, vytvořené ve spolupráci s TV Noe. Dominik Duka připomíná starozákonní proroky Izaiáše a připomíná proroctví narození Mesiáše. Jeruzalém vždy bude symbolem veliké naděje a splněného očekávání. I když pro nás nejsou Vánoce příjemným časem, ještě neznamená, že nám zhasla ona velká Naděje, kterou je náš Pán, Ježíš Kristus.
BETLÉMSKÉ SVĚTLO
DORAZILO DO NOVÉJ VSI
V SOBOTU 21.PROSINCE 2013
Kdo by chtěl Betlémské světlo tak je v kostele u bočních dveří.
„Vánoce jsou něčím víc: jdeme na setkání s Pánem. Vánoce jsou setkáním! Jdeme, abychom se setkali, abychom potkali Pána srdcem, životem, abychom ho potkali živého, tak jak je, abychom se s Ním setkali vírou. A není to snadné žít s vírou. Pán se nad setníkem podivil, užasl nad vírou, kterou měl.“
Avšak důležitější než potkat Pána, zdůraznil papež, je „dovolit, aby On potkal nás“:
„Když potkáváme Pána my, jsme takříkajíc pány tohoto setkání. Dovolíme-li však, aby On potkal nás, je On tím, kdo vstupuje do nás, celé nás obnovuje, protože v tom spočívá ten příchod. Přijde-li Kristus, přetváří všechno: srdce, duši, život, naději, cestu. Jsme na cestě víry, jdeme s vírou onoho setníka, abychom se setkali s Pánem a zejména, abychom se od Něho nechali potkat.“
Je však zapotřebí mít otevřené srdce:
„Otevřené srdce, aby On potkal mne. A řekl mi to, co On chce, což není vždycky to, co já chci, aby mi řekl! On je Pán a On mi poví, co pro mne má, protože Pán se na nás nedívá jako na nějakou masu. Nikoli! Dívá se nám každému do tváře, do očí, protože láska není abstraktní, nýbrž konkrétní, osobní. Pán jako osoba hledí na mne jako na osobu. Nechat se potkat Pánem, znamená dovolit Pánu, aby mě měl rád.“
Na této cestě k Narození Páně, nám pomáhá následující: „vytrvalá a intenzivnější modlitba, činorodá bratrská láska, trochu větší přiblížení se těm, kdo jsou v nouzi, a radostná oslava Pána. Tedy „modlitba, činorodá láska a chvála s otevřeným srdcem, aby nás potkal Pán“. Vatikán, 2.prosince 2013
Adventní zamyšlení kardinála Dominika Duky
1.NEDĚLE ADVENTNÍ
1.PROSINCE 2013
- První ze čtyř adventních zamyšlení kardinála Dominika Duky, vytvořených ve spolupráci s TV Noe. Dominik Duka uvažuje nad smyslem adventu v dnešní uspěchané době a vyzdvihuje přínos českých adventních písní pro současnou civilizaci.
Na kole ze Soluně na Velehrad?
Přijďte 13.prosince na besedu do Ostrožské Lhoty a dozvíte se víc.
Všichni mladší, ale i starší, zdatní cyklisti, i vy co na kole jedete třeba jen do obchodu a zpět jste zváni na besedu o cyklopouti. Koncem června letošního roku vyrazila skupinka nadšenců ze vzdálené Soluně, jejímž cílem bylo poutní místo Velehrad. V čele "pelotonu" byl i P. Jan Turko, děkan uherskohradišťský.
Jaký smysl měla jejich cesta? Jak nápad vznikl? Co všechno cestou zažili? …
Na to vše a mnohem víc nám odpoví a fotky z poutě promítne: P. Jan Turko
Kdy: pátek 13. prosince 2013 v 19:00 hod.
Kde: Pastorační dům P. A. Šuránka v Ostrožské Lhotě
Kdo bude na mši svaté, tak po ní může jít už na Pastorační dům a zachytit si přední místa:)
(Mše sv. ve začíná v 18:00 hod.)
Adventní tradice a pověry
Svatá Barbora (4.prosince)
V předvečer tohoto svátku bývaly na vesnicích obchůzky žen a dívek. Zahalily se do bílých prostěradel či šatů, obličej si kryly závojem nebo rouškou. Bílá barva symbolizovala panenskou čistotu. V jedné ruce obvykle nesly košík s ovocem a sladkostmi (pro hodné děti), ve druhé metlu, kterou hrozily dětem nedobrým. Svůj příchod do domu ohlašovaly tlučením na okno nebo jen tiše vstoupily s křesťanským pozdravem "Pozdrav Pánbůh!".
Známou pověrou, vyplývající z legendy, je moc svaté Barbory uchránit lidi od náhlé smrti
(např. úderem bleskem).
Nejznámější pověrou v tento den je však řezání větviček, kterým se říká "barborky". Nejlepší jsou z obyčejné třešně. Zvyk praktikují svobodné dívky, které se chtějí dovědět, jestli se do roka vdají. Musí však větvičku utrhnout po setmění a vlastními zuby, a pak ji zalévat vodou z vlastních úst. Jestli přesně na Štědrý den rozkvetla, mohla se v příštím roce chystat svatba.
(Dagmar Šottnerová: Adventní čas - zvyky obyčeje, náměty, pohádky, příběhy a hry)
Z web.stránek : Jany Horákové
SVATÝ MIKULÁŠ
6.PROSINCE
Daleko na východě, žil kdysi dávno jeden velmi dobrotivý a zbožný muž, biskup Mikuláš. A ten se jednoho dne doslechl, že daleko na západě je jedno velké město a v něm trpí všichni lidé hladem. Všichni - i malé děti.
I zavolal si Mikluláš své služebníky, kteří ho velice milovali, a poprosil je: "Přineste mi část plodů z vašich zahrad, abychom tyto hladové nasytili." A tak přinášeli jeho služebníci veliké koše, naplněné jablky a ořechy stromů z jejich zahrad, a pytle zlatých zrnek z jejich polí. Ženy Mikulášových služebníků poslali medové perníky, které samy upekly.
Biskup Mikuláš nechal všechny tyto dary naložit na loď. Byla to veliká, majestátní loď. Modrá stejně jako nebe a její bělounké plachty na zlatém slunci svítily jako drahokamy. Vítr foukal do plachet ze všech sil a když se unavil, posadili se služebníci k veslům a veslovali ze všech sil rychle vpřed.
Museli plout dlouho. Sedm dní a sedm nocí. Když dorazili před ono veliké město, byl večer. Na ulicích nespatřili ani človíčka, ale z oken k nim prokmitávala světýlka. Biskup Mikuláš zaťukal na okénko.
Maminka si myslela, že asi nějaký pocestný si u nich chce hlavu složit a poslala své děti otevřít mu dveře. Ale před nimi nikdo nestál. Dítě běželo k oknu a ani tam nikoho nevidělo. Ale našlo tam koš, v něm ležela jablíčka, červená, žlutá, ořechy, a navrch medový perník. Vedle koše stál ještě pytel plný zlatých pšeničných zrn.
Všechny tyto dary přinesly děti do světnice a všichni se z toho dobře nasytili. a protože takovéto dary přinesl Mikuláš do každého domu, brzy byli opět všichni zdarví a veselí.
Dnes přebývá svatý Mikuláš v nebi. Každý rok se v předvečer svého svátku vydává dolů na Zem. Putuje na své cestě od hvězdy ke hvězdě; tam někde mezi hvězdami potká maminku Marii, která sbírá dobré skutky dětí a z nich přede zlaté nitky na košilku pro své děťátko. Takto mluví k Mikuláši: "Jdi a navštiv zase všechny děti, přines jim své dary a řekni jim, že brzy přijde vánoční noc, brzy se narodí Ježíšek."
Ukončení Roku víry a oslava výročí naší arcidiecéze
Do Svaté země doputovala hlavní skupina poutníků, mezi nimi jsou také pracovníci televize Noe, kteří budou z této výjimečné akce připravovat přímé přenosy.
Začíná hlavní program Národní pouti do Svaté země
Pátek 8. listopadu
V pátek 8. listopadu 2013 program začíná na místě přírodního amfiteátru na Hoře blahoslavenství. Mši svatou v 11 hodin českého času bude celebrovat olomoucký arcibiskup Jan Graubner společně s dalšími biskupy, 70 kněžími a 1000 poutníky. Kazatelem bude ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz. Hlavním tématem prvního poutního zastavení bude věta z Matoušova evangelia "Čiňte pokání, neboť se přiblížilo království nebeské".
Sobota 9. listopadu
Sobotní program začne od 11 hodin SEČ na tzv. Poli pastýřů v blízkosti Betléma, na kterém podle tradice zvěstoval anděl pastýřům zprávu o Ježíšově narození. Poutníci se zde budou zamýšlet nad tématem evangelizace, mottem je věta "Nebojte se, zvěstuji vám velikou radost - radost pro všechen lid". Mši svaté bude předsedat pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, kázání pronese plzeňský biskup František Radkovský.
Neděle 10. listopadu
Vyvrcholením Národní pouti bude nedělní mše svatá, která bude v 11.00 hod. SEČ sloužena v blízkosti chrámu Božího hrobu. Místo symbolicky připomene téma vzkříšení a života věčného, které zaujímá význam místo i v liturgických textech. Během bohoslužby obnoví poutníci své křestní sliby. Hlavním celebrantem i kazatelem bude kardinál Dominik Duka.
Přenosy mší svatých na televizi Noe
Televize Noe přinese svým divákům přímé přenosy mší svatých. Štáb televize Noe tvoří P. Leoš Ryška, Václav Stuchlý, František Klimek, Ivan Červenka, Marek Korpas a Marek Pospíšil. Přenosy uvede a s poutníky bude hovořit moderátorka Irena Pulicarová.
1. listopadu odpoledne a 2. listopadu po celý den můžeme při návštěvě kteréhokoliv kostela získat plnomocné odpustky přivlastnitelné pouze duším v očistci.
Kromě obvyklých podmínek (sv. zpověď, sv. přijímání, modlitba na úmysl Svatého otce a vyloučení veškeré náklonnosti k jakémukoliv hříchu) je podmínkou pomodlit se při návštěvě kostela modlitbu Páně a Vyznání víry.
Od 1. do 8. listopadu můžete získat plnomocné odpustky, přivlastnitelné jen duším v očistci, jestliže po splnění obvyklých podmínek navštívíte hřbitov a pomodlíte se tam třeba jen v duchu za zemřelé. V ostatních dnech lze při návštěvě hřbitova získat takovýmto způsobem odpustky částečné.
Svátost smíření (zpověď) není nutné přijímat každý den. Stačí ji vykonat před začátkem týdne modliteb za zemřelé, v jeho průběhu, nebo až v dalších dnech po jeho skončení. Svaté přijímání a modlitba na úmysl Svatého otce jsou nutné každý den, kdy chcete plnomocný odpustek získat.
Od loňského roku výjimka:
Vatikán vyhověl prosbě českých a moravských biskupů, odpustky je možné získat už od 25. října 2012.
Plnomocné odpustky, tedy prominutí časných trestů za odpuštěné hříchy, uzdravení jejich následků, mohou věřící v České republice pro duše v očistci nově získat už v týdnu před Památkou věrných zemřelých. A to v případě, že v obvyklé době od 2. do 8. listopadu nemohou z vážných důvodů navštívit hřbitovy.
Apoštolská penitenciárie (jeden ze tří tribunálů Římské kurie, který má na starost odpustky) udělila českým a moravským diecézím výjimku na žádost místních biskupů. Letos a v následujících sedmi letech je tedy možné získat pro zemřelé plnomocné odpustky vždy už od 25. října.
K obvyklým podmínkám – svatá zpověď, přijetí eucharistie, modlitba na úmysl Svatého otce a návštěva hřbitova – však pro toto období přibyla podmínka nová: vážný důvod, pro který věřící nemůže získat odpustky v obvyklé době.
Dne 6. října 2O13 uplýnulo 28.let od smrti dlouholetého duchovního
správce v Ostrožské Nové Vsi P. Otakara Holuba.
Narodíl se 3. března 1914 v Trnavě u Zlína, na kněze byl vysvěcen
5. července 1939. V roce 1946 přišél do Ostrožské Nové Vsi jako
kaplan a od 1.srpna 1949 zde byl administrátorem.
Dvakrát zorganizovál opravu kostela, pečovál o náboženský rozvoj
své farnosti, angažovál se v životě celé obce. Za své zásluhy byl jmenován čestným kanovníkem.
V roce 1985 1. září odešél na odpočinek, ale po několika týdnech 6. října 1985 zemřel.
Býl pohřben na novoveském hřbitově.
V roce 2008 byl in memoriam jmenován čestným občanem Ostrožské Nové Vsi...
Pro řadu novovešťanů a chyličanů byl velkou autoritou a nezapomenutelným duchovním pastýřem…
V NEDĚLI 5.ŘÍJNA 2008
BYLA SLAVNOSTNĚ POSVĚCENÁ
NOVĚ POSTAVENÁ ZVONICE
Dne 5. října 2008 byla zvonice místním duchovním správcem P. Petrem Krajčovičem posvěcena, starostou Stanislavem Turečkem a místostarostou Pavlem Botkem odevzdána veřejnosti.
Místní hasiči do ní v slavnostním průvodu přenesli sochu Panny Marie a uložili na oltář, který vyrobil místní kameník Veselý. Nahoře byl opět umístěn původní zvon.
Vevnitř byla zazděna část cihel z původní zvonice. A tak historie novodobé novoveská zvonice
je dnes vzorně historicky zdokumentována.
VZPOMÍNKA
NA P. FRANTIŠKA BEDŘICHA SMIŠTÍKA OFM
KNĚZE Z ŘÁDU MENŠÍCH BRATŘÍ - FRANTIŠKÁNŮ
NAROZEN 4.ŘÍJNA 1924
Narodíl se 4.října 1924 v Ostrožské Nové Vsi. Do řádu vstoupíl v roce 1943. V roce 1949
přijál kněžské svěcení v Praze a již rok na to byl při záporu klášterů internován.
V komunistických internačních táborech a následně také ve vězení takto strávil přibližně 6 let života. Po propuštění nedostal státní souhlas k duchovní službě. Pracoval několik let v dělnických profesích.
Později nastoupil jako údržbářk sestrám Nejsvětější svátosti „Na Laudoně“u Lanškrouna,
kterým zároveň poskytovál duchovní službu.
V této době vytrval od roku 1956 až do své smrti po více než 50 let.
Zemřel na Zelený čtvrtek, dne 20. března 2008 ve věku 83 let.
Papež František vyhlásil na 7. září den postu a modliteb za mír v Sýrii
V závěru své promluvy před nedělním Anděl Páně Svatý otec vyhlásil na sobotu 7. zárí 2013 pro celou církev den postu a modliteb za mír v Sýrii, na Blízkém východě a na celém světě.
Výzva k postu a modlitbě pro farnosti olomoucké arcidiecéze
K výzvě Svatého otce, aby se věřící v sobotu modlili a postili za mír v Sýrii, se připojil také arcibiskup Graubner. Ve svém listu vybízí k tomu, aby se věřící ve všech farnostech olomoucké arcidiecéze připojili k sobotnímu půstu a modlitbám, a připojuje také prosbu k zařazení do nedělních přímluv.
Svatý otec František před nedělní modlitbou Anděl Páně ostře odsoudil válečné násilí a užití chemických zbraní v Sýrii. Všechny strany konfliktu i mezinárodní společenství vyzval k dialogu a mírovému jednání. Odmítl užití zbraní.
Obrátil se k celé církvi a všem lidem dobré vůle s mocnou a naléhavou výzvou, v níž opakuje: „Ne kultura konfliktu, ale kultura setkání a dialogu je jedinou cestou k míru.“
Věřící celého světa vyzval k postu a modlitbě. Prohlásil: „Proto jsem se rozhodl na den 7. září, který předchází slavnosti Narození Panny Marie, Královny míru, vyhlásit pro celou církev den postu a modlitby za mír v Sýrii, na Blízkém východě a na celém světě.
7. září od 19 do 24 hodin se tady, na náměstí sv. Petra, sejdeme k modlitbě a v duchu pokání, abychom prosili Boha o tento velký dar pro milovaný syrský národ a za odstranění všech konfliktních situací a projevů násilí ve světě. Lidstvo potřebuje vidět gesta pokoje a slyšet slova naděje a míru! Všechny místní církve prosím, aby kromě účasti na tomto postním dnu zorganizovaly bohoslužbu na tento úmysl.“
Vyzvěte své věřící a připojte se sobotním postem a modlitbou k papeži Františkovi všichni, kteří se o této výzvě dozvíte, a v nedělních přímluvách přidejte:
Panno Maria, pomoz nám odpovědět na násilí a válku silou dialogu, smíření a lásky. Jsi naší Matkou. Pomoz dosáhnout míru v Sýrii. Všichni jsme tvoje děti. Pomoz nám zasazovat se denně a v každém prostředí o budování skutečné kultury setkávání a pokoje. Maria, Královno míru, oroduj za nás!
Papež František vyzval církev ke společné hodinové adoraci
v neděli 2. června 2013
Papež František vyzval věřící po celém světě, aby se v jednotě s ním a celou církví spojili v neděli 2. 6. při hodinové adoraci od 17.00 hodin římského času před Nejsvětější svátosti. Církev zažije ve svých dějinách obdobnou událost vůbec poprvé, lze ji proto označit za „historickou“. Katedrály z celého světa se v onu hodinu synchronizují s římským časem, aby prožily společenství v eucharistické adoraci se Svatým otcem. Nejsvětější svátosti se pokloní také katolíci v zemích, kde tvoří tradičně menšinu, dodal mons. Fisichella. V mnoha diecézích noční bdění vyústí v tradiční procesí Božího Těla. Papež František zformuloval dvě modlitební intence – za církev a za oběti nových forem otroctví. Svatý otec vyslovil přání, aby na tyto úmysly bylo během eucharistické adorace pamatováno. 1. Za církev rozptýlenou ve světě a dnes na znamení jednoty shromážděnou v adoraci Nejsvětější svátosti. Kéž ji Pán stále více přivádí k poslušnosti Jeho Slovu, aby před světem vystupovala ještě více „slavná, bez poskvrny, vrásky nebo něčeho takového, aby byla svatá a bez vady (Ef 5,28). Ať Slovo – nositel spásy – se skrze své věrné hlásání může opětovně stávat nositelem milosrdenství, a tak znovu vyvolávat zápal lásky, dodávat plný smysl bolesti a utrpení a navrátit radost a pokoj. 2. Za všechny ty, kteří v různých částech světa zažívají utrpení nových forem otroctví, jsou oběťmi válek, obchodu s lidmi, obchodu s drogami a „otrocké“ práce. Za děti a ženy, které jsou vystaveny jakékoliv formě násilí. Kéž tiché volání o pomoc těchto lidí nalezne církev bdělou, aby s pohledem upřeným na Krista ukřižovaného nezapomněla mnohé bratry a sestry, kteří jsou vydáni napospas násilí. Za všechny ty, kteří žijí v ekonomické nejistotě, zejména za nezaměstnané; za staré lidi, přistěhovalce, bezdomovce, za vězně a všechny lidi na okraji společnosti. Ať je jim útěchou modlitba církve a její činná blízkost ať je podporuje v naději, síle a odvaze při obraně lidské důstojnosti.“
Novoveská zvonice patří mezi nejslavnější novoveské stavby, a to díky svému tragickému konci i nadšenému znovuzrození. Historie zvonice však není dostatečně známá. Někteří tvrdí, že pocházela z 18. století, ale pro tento názor nejsou žádné důkazy. Poprvé se připomíná v roce 1836, kdy o ní píše v přehledu farnosti tehdejší lokální kaplan Jan Nesrsta. Nevíme však, jestli už tehdy měla známou typickou podobu. Dnes víme, že byla vystavěna z cihel vyráběných v cihelně ostrožského panství, na cihlách byla totiž vyražena písmena HO, čili Herrschaft Ostra , česky Panství Ostrov, rozuměj dnešní Uherský Ostroh. Tyto cihly se vyráběly v první polovině 19. století. I architektura by odpovídala tomu, že vznikla nedlouho před rokem 1836. Zvonice se skládala z kaple čtvercového půdorysu s klenbou, nad ní byl vystavěn vysoký kříž, nahoře v kříži visel zvon, kterým se zvonívalo k modlitbě Anděl Páně a když někdo zemřel. Na zděném kříži byl směrem ke kostelu zavěšen dřevěný kříž s korpusem. Vchod do kapličky, ve které na zděném oltáři byla socha Panny Marie, byl od silnice.
V roce 2007, dne 18. dubna,to byla středa ráno po 8hodině nedbalý a neukázněný řidič kamionu pocházející z Uherského Ostrohu, když jel nepřiměřenou rychlostí a nevěnoval pozornost řízení, zvonici zbořil. Ke zranění osob nedošlo. Suť byla rychle odstraněna, někteří Novovešťané si brali cihly na památku, část uchoval obecní úřad. Hned vznikl v obci zájem zvonici nově postavit a byla vyhlášena veřejná sbírka.
V červenci 2008 se začalo se stavbou repliky. Nová zvonice však byla o kousek posunuta, trochu jinak pootočena a vchod se udělal ne od silnice, ale přesně z opačné strany.
Dne 5. října 2008 byla zvonice místním duchovním správcem P. Petrem Krajčovičem posvěcena, starostou Stanislavem Turečkem a místostarostou Pavlem Botkem odevzdána veřejnosti. Místní hasiči do ní v slavnostním průvodu přenesli sochu Panny Marie a uložili na oltář, který vyrobil místní kameník Veselý. Nahoře byl opět umístěn původní zvon. Vevnitř byla zazděna část cihel z původní zvonice. A tak historie novodobé novoveská zvonice je dnes vzorně historicky zdokumentována.
Mše svatá z národní pouti kněží na Velehradě
V době od 15. – 17. dubna 2013 se v rámci oslav 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje se konala pouť
za obnovení víry a posvěcení biskupů, kněží i jáhnů na Velehradě.
s velikou radostí jsme přijali zprávu o Vašem zvolení. Jsme přesvědčeni, že jsme jím dostali skutečného pastýře podle Pánova srdce. Při této příležitosti Vás, Vaše Svatosti, také ujišťujeme o své věrnosti a oddanosti.
Toužíme společně s Vámi kráčet před Boží tváří a k jeho slávě budovat Kristovu církev.
Prosíme též všemohoucího Boha, aby Vám daroval všechnu milost, sílu a moudrost i další dary nezbytné k plnění tak velikého úkolu.
Svěřujeme se do ochrany Matky Boží a prosíme o Vaše apoštolské požehnání.
Jménem biskupů ČR
Jan Graubner,
arcibiskup olomoucký
místopředseda České biskupské konference
NOVÝ PAPEŽ
Z ARGENTINY
KARDINÁL JORGE BORGOGLIO
PŘIJAL JMÉNO
FRANTIŠEK
Volba papeže 115 kardinálů
v Sixtinské kapli
úterý 12.března 2013
PAPEŽ BENEDIKT XVI.
SE LOUČÍ V CASTEL GANDOLFU
28.ÚNORA 2013
ROZLOUČENÍ PAPEŽE BENEDIKTA XVI. S VATIKÁNEM
A ODLET DO CASTEL GANDOLFA
28.ÚNORA 2013
ROZLOUČENÍ KARDINÁLŮ
SE SVATÝM OTCEM
BENEDIKTEM XVI. - 28.ÚNORA 2013
POSLEDNÍ GENERÁLNÍ AUDIENCE
PAPEŽE BENEDIKTA XVI.
V ŘÍMĚ 27.ÚNORA 2013
Zemřel P. Alois Kotek
V úterý 19. března odešel na věčnost P. Alois Kotek. Kněz, který připravoval spisy P. Antonína Šuránka do tisku. Odešel pamětník minulé doby... Pokud mu to zdraví dovolovalo, tak se každým rokem účastnil v říjnu či listopadu mše svaté v Ostrožské Lhotě, při níž se vzpomínalo na život a úmrtí P. Antonína Šuránka. S duchovním otcem se rozloučíme 25. 3. při mši svaté ve 14.30 hod. v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Kojetíně.
Mimořádné přenosy k závěru pontifikátu Benedikta XVI.
V posledních dvou dnech Benedikta XVI. v úřadu Vám nabídneme přímé přenosy z Vatikánu a Studio Benedikt.
Milí diváci, změnou programu zařazujeme ve středu a čtvrtek přímé přenosy týkající se závěru pontifikátu papeže Benedikta XVI.
Nabídneme Vám nejen komentované přenosy z Vatikánu, ale také Studio Benedikt, do nějž si moderátorka Stanislava Vidumská pozve zajímavé hosty. Přehled mimořádných přímých přenosů zde:
Středa : 27.února 2013 10.00 - 10.30 Studio Benedikt
10.30 - 12.10 Generální audience
12.05 - 12.50 Studio Benedikt
Čtvrtek : 28.února 2013 11.00 Rozloučení kardinálů se Svatým otcem
12.15 - 13.00 Studio Benedikt
16.00 - 16.30 Studio Benedikt
16.30 -18.30 Rozloučení Benedikta XVI. s Vatikánem a odlet do Castel Gandolfa
18.30 - 19.00 Studio Benedikt
Poslední veřejné vystoupení Benedikta XVI.
Benedikt XVI. se dnes na římské generální audienci rozloučil s věřícími celého světa. Přinášíme český překlad hlavních myšlenek jeho promluvy a texty pozdravů českým i slovenským poutníkům.
Shrnutí katecheze při generální audienci 27. února 2013
Drazí bratři a sestry,
vroucně a srdečně zdravím všechny anglicky mluvící poutníky a návštěvníky, kteří sem přišli u příležitosti mé poslední generální audience. Podobně jako v případě svatého Pavla, jehož slova jsme před chvílí slyšeli, je i mé srdce naplněno vděčností Bohu, jenž neustále pečuje o svou církev a o její růst ve víře a lásce, a do této radosti a vděčnosti zahrnuji také vás všechny.
Během probíhajícího Roku víry jsme povoláni k tomu, abychom obnovili svou radostnou důvěru v to, že Pán je přítomen uprostřed našich životů i v životě církve. Osobně jsem vděčný za jeho neutuchající lásku a péči, které mi projevoval během osmi let od oné chvíle, kdy jsem přijal jeho povolání sloužit jako Petrův nástupce. Rovněž jsem hluboce vděčný za porozumění, podporu a modlitby vás všech, nejen vás přítomných zde v Římě, ale po celém světě.
Rozhodnutí, jež jsem po mnoha modlitbách učinil, je plodem poklidné důvěry v Boží vůli a v Kristovu hlubokou lásku k jeho církvi. Tuto církev budu i nadále doprovázet svými modlitbami a každého z vás také prosím, abyste se modlili za mne i za nového papeže. Ve spojení s Pannou Marií a se všemi svatými se tedy svěřme ve víře a naději Bohu, který nepřestává bdít nad našimi životy a vede církev i celý svět po cestách dějin.
S hlubokou láskou svěřuji vás všechny jeho láskyplné péči a prosím ho, aby vás posiloval v naději, jež otevírá srdce oné plnosti života, kterou jedině on může poskytnout. Vám i vašim rodinám uděluji své apoštolské požehnání.
Děkuji
Zdravice českým poutníkům i ostatním věřícím v ČR
S láskou zdravím poutníky z České republiky. Děkuji vám za vaši přítomnost a zvu vás, abyste ve světě věrně svědčili o radostné zvěsti spásy. Rád žehnám vám a vašim rodinám.
Chvála Kristu!
Zdravice slovenským poutníkům i dalším věřícím
S láskou vítam pútnikov zo Slovenskej republiky. Bratia a sestry, ďakujem vám za modlitby a pozornosť, ktorými ste sprevádzali moju službu Nástupcu svätého Petra a zo srdca žehnám vás i vaše rodiny vo vlasti.
Pochválený buď Ježiš Kristus!
POPELEČNÍ STŘEDA
VATIKÁN
13.února 2013
Benedikt XVI. se vzdává úřadu papeže
Vatikán. Benedikt XVI. se při dnešní 11.2.2013 konzistoři obrátil ke svolaným kardinálům s tímto prohlášením v latinském jazyce:
Drazí bratři,
Svolal jsem tuto konzistoř nejenom kvůli třem kanonizacím, ale také proto, abych vám oznámil rozhodnutí velké důležitosti pro život církve. Po opakovaném zpytování vlastního svědomí jsem před Bohem došel k jistotě, že moje síly z důvodu pokročilého věku již nestačí na náležité vykonávání petrovského úřadu. Jsem si dobře vědom, že tato služba svou duchovní povahou musí být konána nejenom činy a slovy, ale neméně také utrpením a modlitbou. Nicméně, v dnešním rychle se měnícím světě zmítaném záležitostmi velkého významu pro život víry je pro řízení Petrovy bárky a hlásání evangelia zapotřebí také tělesných i duševních sil, kterých mi v posledních měsících ubylo natolik, že musím uznat svoji neschopnost spravovat úřad, který mi byl svěřen. Proto s vědomím závažnosti tohoto úkonu zcela svobodně prohlašuji, že se vzdávám služby římského biskupa, nástupce svatého Petra, kterou mne pověřili kardinálové 19. dubna 2005, takže od 28. února 2013 ve 20h bude římský stolec, stolec svatého Petra uprázdněn a bude zapotřebí, aby ten, komu to přísluší, svolal konkláve, které zvolí nového papeže.
Drazí bratři, opravdu vám ze srdce děkuji za veškerou lásku a práci, kterou jste spolu se mnou nesli tíži mého úřadu a prosím o odpuštění za všechny své nedostatky. Nyní, svěřujeme církev svatou péči našeho Nejvyššího Pastýře, našeho Pána Ježíše Krista, a prosme jeho svatou Matku Marii, aby svou dobrotivou mateřskou přímluvou pomohla otcům kardinálům při volbě nového papeže. Pokud jde o mne, budu nadále z celého srdce chtít sloužit svým životem oddaným modlitbě svaté církvi Boží.
Ve Vatikánu dne 10. února 2013
Benedikt XVI.
Papežská rezignace je vzácná
Rezignace hlavy katolické církve není běžná. Jedním z nejznámějších případů je rezignace Celestýna V. z roku 1294. Pontifikátu se vzdal po pěti měsících v úřadu. Celestýn V. vydal slavnostní dekret, který papežovi rezignaci umožňoval a následně ji sám podal. Pak žil ještě dva roky a římskokatolická církev ho svatořečila. Právě jeho dekret podle historiků rozptýlil pochybnosti o možnosti papežské rezignace.
Posledním papežem, který rezignoval, byl Řehoř XII., jenž opustil papežský stolec v roce 1415, a ukončil tak rozkol (takzvané schizma) v západní církvi, kdy si na nejvyšší úřad v církvi dělali nárok hned tři lidé.
Za války byl u nacistického dělostřelectva
Benedikt XVI., vlastním jménem Joseph Alois Ratzinger, se narodil 16. dubna 1927 v bavorském Marktlu na Innu. Ve čtrnácti letech se stal členem organizace Hitlerjugend a o dva roky později byl naverbován do dělostřelectva nacistické armády. Špatné zdraví ale nedovolilo jeho plné nasazení. Ratzinger zdůrazňuje, že do Hitlerovy mládeže stejně jako do armády musel proti své vůli.
Po skončení války se už mohl věnovat studiu teologie. Po absolvování studia v Mnichově působil na několika německých univerzitách. V roce 1977 se stal arcibiskupem mnichovským a freisingským.
Do papežského úřadu byl zvolen po smrti Jana Pavla II. v dubnu 2005. Jméno Benedikt (z latinského požehnaný) si vybral jako poctu papeže Benedikta XV. (sloužil pontifikát v době 1. světové války) a Svatého Benedikta z Nursie.
VÝNOS Z AUKCE POMŮŽE
HAITI
ŘEZBÁŘ A CHARITA PODPOŘÍ VZDĚLÁNÍ NA HAITI
Je vyroben z lípy, precizně opracovaný a může dělat radost komukoliv třeba ve vinném sklepě. Rozměrově čtyřicet krát třicet centimetrů dřevěný reliéf, znázorňující tančícího šohaje ze Slovácka, chce totiž jeho autor prodat v internetové aukci. Peníze si Zdeněk Halík z Boršic u Blatnice ale nenechá, věnuje je na charitativní účely.
Zcela originálním způsobem se snaží Oblastní charitě Uherské Hradiště pomoc osmnáctiletý umělec z Boršic u Blatnice. Rozhodl se v internetové aukci prodat jeden ze svých originálních výtvorů. A to i přesto, že původně si tančícího slováckého šohaje vyřezal pro výzdobu svého vinného sklípku. „Moc v něm ale nesedávám, tak mě napadlo, že bych to mohl věnovat potřebným lidem, kteří nemají ani možnost takovéto věci dělat. Prostřednictvím internetu bych reliéf rád prodal za co nejvyšší částku, kterou poté předám Oblastní charitě Uherské Hradiště. Co za ty peníze pořídí, už nechám na jejím vedení,“ podotkl Zdeněk Halík, který podobným způsobem potřebným ještě nikdy nepomáhal.
Dražba se uskuteční prostřednictvím diskusního fóra webu artzh.webnode.cz ve dnech 20. až 27. ledna. „Aukci spustím již o den dříve večer a začne symbolicky na jedné koruně,“ doplnil Halík.
Kdo chce mít pěknou dřevořezbu a zároveň pomoct chudým dětem na Haiti, může peníze přihazovat zde
Ve dnech 18. - 25. ledna 2013 proběhne Týden modliteb za jednotu křesťanů. Přinášíme výběr z aktivit v jednotlivých diecézích ČR, které jsou připravovány při příležitosti konání této série akcí
Olomoucká arcidiecéze
Olomoucký světící biskup Josef Hrdlička bude slavit poutní mši svatou za jednotu křesťanů v neděli 20. ledna od 10.00 hodin, a to ve velehradské bazilice Nanebevzetí Panny Marie.
Brněnská diecéze
Bohoslužbu za jednotu křesťanů bude v neděli 20. ledna 2013 od 9.00 hodin v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně celebrovat kanovník Královské stoliční kapituly sv. Petra a Pavla Petr Šikula.
V kostele sv. Jakuba v Brně potom proběhne v úterý 22. ledna 2013 od 19.00 hodin ekumenická bohoslužba slova, kterou společně připravily křesťanské církve působící v jihomoravské metropoli. Sbírka, která se během bohoslužby uskuteční, bude věnována na projekt Oblastní charity Brno "Noclehárna pro lidi bez domova".
Již od roku 1968 je připravován materiál pro Týdnen modliteb za jednotu křesťanů. K dispozici zde
Tématem letošního modlitebního týdne
je následující výrok z Písma:
„Jak předstoupím před Hospodina? S čím se mám sklonit před Bohem na výšině? Mohu před něj předstoupit s oběťmi zápalnými, s ročními býčky? Cožpak má Hospodin zalíbení v tisících beranů, v deseti tisících potoků oleje? Což smím dát za svou nevěrnost svého prvorozence, v oběť za svůj hřích plod svého lůna?“ Člověče, bylo ti oznámeno, co je dobré a co od tebe Hospodin žádá: jen to, abys zachovával právo, miloval milosrdenství a pokorně chodil se svým Bohem“ (Mi 6,6-8).
VZPOMÍNKA
NA
P. JOSEFA BOTKA
14.LEDNA 2013
P. Josef Botek se narodil 14.ledna 1948 ve Velkých Losinách.
Na kněze byl vysvěcen 26.června 1976 v katedrále svatého Václava v Olomouci. Primiční mši svatou sloužil 10.července 1976 v místním kostele svatého Václava v Ostr. Nové Vsi.
Působil jako kaplan v Přerově 1976 až 1977 a v Kyjově působil v roce 1978. Samostatně působil jako administrátor v Mistříně od roku 1978 až do roku 1991 a součastně působil jako místoděkan děkanátu Kyjov. Poté jako farář ve Stříteži nad Ludinou a exkurendo administrátor v Jindřichově u Hranic, v Partutovicích a Potštátě ( červenec 1991) a ve Velkém Týnci od 1.srpna 1991 do července 1998. Od srpna 1998 byl uvolněn ke službě v brněnské diecézi.
Od 1.července 2001 byl kaplanem doma v Ostrožské Nové Vsi. Z důvodu nemoci nastoupil 1.července 2004 zdravotní dovolenou. Bydlel vedle fary na provozovnách, měl tam byt. Od 1.března 2005 již pobýval v Domově pokojného stáří v Boršicích u Buchlovic.
V neděli 13.ledna 2008 oslavíl 60.let mší svatou v novoveském kostele.
Zemřel v nemocnici ve čtvrtek 11.prosince 2008.
TŘÍKRÁLOVÁ SBÍRKA
BYLA V NAŠÍ OBCI
V SOBOTU 5.LEDNA 2013
Koledníčci vybrali v Ostrožské Nové Vsi - 65 770 Kč. (14 pokladniček),
což je ve srovnání s loňskem více o sedm tisíc korun.
Výnos Tříkrálové sbírky na Uherskohradišťsku tak činí 2 004 815,00 korun